Ananasın kadınlara faydaları nelerdir ?

Ananasın kadınlara faydaları nelerdir, ne işe yarar, gelin hep birlikte bu yazımızda cevabı öğrenelim . Tropikal bir meyve olan ananas, sulu ve eşsiz tadıyla bir çok insanın sevdiği ve tüketmeye bayıldığı bir meyvedir.

Bizi enflamasyon ve hastalıklara karşı koruyabilen temel vitaminler, mineraller, antioksidanlar ve diğer bileşenlerden oluşarak insan sağlığına son derece yararlı bir gıdadır . Peki bu yararlı meyvenin kadınlar için ekstra bir yararı var mıdır ?

Osteoporoza karşı koruma sağlayabilir

ananasın kadınlara faydaları
ananasın kadınlara faydaları

Osteoporoz, kemik kütle yoğunluğunda bir azalma nedeniyle zayıflamış ve kırılgan kemiklere neden olan bir hastalıktır . Osteoporoz kadınlarda erkeklere göre dört kat daha fazla görülmektedir .

C vitamini, kemik sağlığını için önemli, kemik hücre üretimine yardımcı olup güçlü kemiklere sahip olmamızda önemli rol oynar .

Araştırmacılar, C vitamini yönünden zengin gıdalar tüketen bireylerin, osteoporoz hastalığına daha az yakalandıklarını tespit etmişlerdir.

Sadece 165 gr tüketilen ananas , bir insanın günlük alması gereken c vitamini miktarının %88’ini karşılar.

Ananas bir B vitamini kaynağıdır

Ananas, B6 vitamini (piridoksin), B1 vitamini (tiamin), ve B9 vitamini (folat) bakımından oldukça zengindir.

Meme kanserini önleyebilir

ananasın kadınlara faydaları

Meme kanseri, kadınlarda görülen kanser türlerinin en başında gelir .

Ananas meme kanseri konusunda anti-kanser etkilere sahip olduğu bilinen bir enzim olan bromelain içerir.

Yapılan deneylerde bilim insanları, meme kanserini önleme konusunda bromelainin olumlu sonuçlar verdiğini ancak nihai sonuç için daha çok çalışma ve deney yapılması gerektiğini belirttiler .

Ananasın eksi yönleri

Ananasın faydalarının yanı sıra bazı olumsuz yönleri de yok değil .

Ananasın içerdiği fazla asitik özellikler nedeniyle gastroözofageal reflü hastalığı olan kişilerde mide ekşimesini arttırabilir ve reflüyü tetikleyebilir .

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: