Hamilelere uyarı: Kahve bebeklerin kilosunu ve boyunu etkiliyor

Hamilelere uyarı: Kahve bebeklerin kilosunu ve boyunu etkiliyor . ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri’nde araştırma yapan bilim insanları, günde 200 miligram kafein ( 2 fincan demlenmiş kahve ) tüketen annelerin bebeklerinin, tüketmeyen annelerin bebeklerine göre daha kısa ve zayıf olduklarını tespit etti . Yani günde iki fincan ve daha fazla kahve tüketimi bebeklerin kilosunu ve boyunu olumsuz etkilemektedir .

Hamilelere uyarı: Kahve bebeklerin kilosunu ve boyunu etkiliyor
Hamilelere uyarı: Kahve bebeklerin kilosunu ve boyunu etkiliyor

Araştırmayı yöneten Dr. Katherine L. Grantz, ” Elde ettiğimiz bulgular, aksini ve daha fazlasını öğrenene kadar şuanda hamile insanların kafein tüketimini azaltmalarını hatta tamamen bırakmaları gerektiğini bize göstermekte” dedi .

Zira bilim insanları sık sık, normalden kısa doğan bebeklerin illeri de kalp rahatsızlıkları, obezite, diyabet ve benzer hastalıklar konusunda sıkıntı yaşadıklarını ifade etmekteler .

Bu konuda daha önce yapılan çalışmalarda, bebeklerin normalden daha zayıf ve kısa doğmaları fazla alınan kafein ile ilişkilendirilmiş fakat kesin bir sonuç alınamamıştı .

55 BİN HAMİLE İNCELENDİ

Hamileliklerinin 8. ve 13. haftalarında olan 55 bin anne araştırmaya katıldı . Hepsinden gerekli kan testleri hamilelik sonunda karşılaştırılmak üzere alındı .

Doğumlar gerçekleştikten sonra yapılan incelemelerde, düzenli olarak günde 2 fincan kahve tüketen annelerin bebekleri diğer bebeklere göre daha zayıf daha kısa ve baş çevresinin daha küçük olduğu belirlendi .

Bu araştırma kafein oranının, bebek gelişiminde ki etkisi büyük oranda test edilmiş oldu .

Kafeinin rahim ve plasentadaki damarları daraltarak fenüse giden kan miktarını azalttığı ve bu nedenle büyümeyi engelleyebileceği belirtildi.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: