8 Mart Dünya Kadınlar Günü ve Kadına Şiddet

8 Mart dünya kadınlar günü yazımızı günün anlam ve önemine hitaben yazdık. Yıllar yılı dünyanın her köşesin de ve her noktasında insanlara çeşitli yollarla yapılan zulmü işkenceyi ve kötü muameleyi görüyoruz . Bunların büyük çoğunluğu da kadınlara yapılmakta . Kadınlara uygulan her türden baskı ve kötü davranış şiddettir . Şiddet sadece somut olarak darp etmek değil, aşağılayıcı sözler, baskı, özgürlük kısıtlamaları vb tutumlarda şiddettir .

Kadına Şiddet Diploma Seçmiyor

kadına şiddet

Dünyanın her yerinde şahit olduğumuz kadınlara şiddet vakalarında, şiddeti uygulayanlar arasında eğitim ve öğretim düzeyinin aslında pekte bir farkının olmadığını görüyoruz. Avukat, doktor, öğretmen yada bir temizlik görevlisi , üniversite mezunu ilkokul mezunu farketmeden kadınlara şiddet uygulayabiliyor . Eğitimin birçok konuda hayata doğrudan etken olduğu konusu asla tartışılamaz bile , fakat bazı eğitimlerin okul öncesi çocuklara aşılanması hayati önem taşımakta .  İnsanoğluna sevgiyi saygıyı hayvan sevgisini aşılamak çocuklukta aileden başlar.

Sevgiyi ve vicdanı en iyi kolejlerde bile aşılayamazsınız . Bunun için çocukların sevgi içinde ve şiddetten uzakta büyümesi büyük önem taşımakta .

Toplumsal Duyarlılık

Malesef bazı mühim konuları sadece o konuların günün anlam ve önemini taşıyan özel günlerinde hatırlıyoruz. Örnek olarak 8 mart dünya kadınlar günü dünyanın her yerinde 8 mart da büyük bir duyarlılıkla anılır . Ve sosyal medyalarda kadın erkek demeden herkes bu konu hakkında olumlu düşüncelerini belirtir . Ama malesef 9 marttan itibaren bu konu yavaş yavaş unutulmaya yüz tutar . Bu nedenle bu konularda ki öenm ve duyarlılık sadece özel günlerle sınırlı kalmayıp, hayatın her anına bir yaşam biçimi olarak yayılmalı. Etrafımız da bir kadına veya insana şiddet uygulanıyorsa , bize dokunmayan yılan bin yaşasın düşüncesiyle ortamdan kaçmayıp şiddete karşı duyarlı olup insani görevimizi yerine getirmeli ve şiddeti uygulayanları toplumda utanacak hale getirmeliyiz .

Vicdanlı çocuk yetiştir

Son başlığımız ise kadına şiddet konusunda büyük önem taşımakta ve işin temelini oluşturmakta . Çocukları yaşken eğitmek vicdan sahibi birer birey olarak büyütmek biz anne babaların elinde . Erkek çocukları kız çocuklarına karşı yüceltecek yada kız çocuklarını erkek çocuklara karşı ezik duruma sokacak davranışlardan kaçınılmalı, kız ve erkek çocukların eşit birey olduklarını benimseyerek onlarada bu durumu aşılamalıyız . Böylece illeriye vicdan sahibi ve şiddetten uzak toplumlar yetiştirebiliriz .

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: