Katil Eşek Arıları Yeni Felaket

ABD de görülen katil eşek arıları büyük paniğe yol açtı . Tüm dünyada Koronavirüs salgını etkisini göstermeye devam ederken, ülkede ilkkez görülen Asya kökenli katil eşek arıları paniğe neden oldu .

Bu arıların taşıdıkları yüksek oranlı zehir, insanlarda sokulduğu deri bölgesinde çürümeye neden olurken, birkaç defa sokulmada ise ölümlere yol açıyor. İnsanlar da hayati tehlike oluşturan bu arılar, sayıları giderek azalan bal arısı kolonilerinede büyük zararlar veriyor .

katil eşek arıları
turuncu ve büyük bir görünüme sahip

Dünya 2020 yılına girdikden hemen sonra karşılaştığı olumsuzluklar insanların artık 2020 bitsin söylemlerini daha da yaygın hale getirdi . Büyük orman yangınları, depremler, covid-19 salgını ve çekirge istilası derken şimdi dünya yeni bir sorunla karşı karşıya .

Bilim insanları, ” Vaspa mandarinia ” adı verilen asya kökenli dev katil eşek arılarının, ABD’nin Washington eyaletinde ilkkez görüldüğünü belirtti . Arıcılıkla uğraşan ABD’li çiftçilerse, çok sayıda bal arılarının kafalarının koparılarak telef edildiğini aktardılar . Boyları 5 cm’ye ulaşabilen bu katil eşek arıları, aynı anda birkaçkez sokma özelliğine sahipler . İnsanlara birkaçkez soktuklarında ise ölümlerine yol açabiliyorlar .

Japonyada yılda 50 kişinin ölümüne neden oluyorlar.

katil arılar
büyük tedit

Bilinen bal arılarının 5 katı büyüklüğünde olan bu katil eşek arıları , bal arılarının en büyük düşmanı . Bir bal arısı kolonisine saldıran tek bir adet katil eşşek arısı, yüzlerce bal arısının ölümüne sebep olabiliyor .

Buda sayıları giderek azalan arı kolonilerine büyük tehtit oluşturuyor .

Katil eşek arıları ABD’ye kargo ile gelmiş olabilirler

Şuanda katil eşek arılarının ABD’ye nasıl ulaştığı kesin olarak bilinmesede, uzmanlar en yakın ihtimal olarak bu canavar arıların asyadan kargolar aracılığıyla ABD’ye ulaştığı ihtimali üzerinde duruyorlar .

dev boyutları korkutuyor
dev boyutları korkutuyor

Taşıdıkları yüksek zehir oranı insanları tedirgin ederken, bu arıların yaz ve sıcak aylarda çok daha hırçın ve saldırgan oldukları belirtiliyor .

Uzmanlar, bölgedeki insanları bu canavar katil eşek arılarını gördüklerinde, müdahalede bulunulmaması ve yetkililere hemen haber verilmesi konusunda uyarıyorlar . Bu arılara ihbarlar neticesinde müdahale de bulunmak üzre ABD de timler oluşturularak bu yolla, can kayıplarını azaltmak hedefleniyor .

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: