Mevsim geçişlerinde cilt problemlerine dikkat

Mevsim geçişleri her insanın vücudunda çeşitli tahribatlara yol açabilir, cilt bakımı bu noktada hayati önem taşımakta . Mevsim geçişlerinde bünye ve vücut kendini yeni mevsime hazırlarken, vücutta çeşitli izler bırakabiliyor .

Cildimizde bıraktığı izlerse akne, sivilce, egzema vb cilt problemleri olabilir . İşte bu yazımızda cildimizi, bu noktada korumamıza yardımcı olabilecek bazı yöntemleri sıraladık .

Keyifli okumalar 🙂

1- Cildinizi ölü derilerden arındırın

cilt bakımı
cilt bakımı

İçinde bulunduğumuz mevsim boyunca cildimiz mevsime göre kalınlaşabilir veya incelebilir. Bu da zaman içersinde ölü deriye dönüşür . Bu ölü deriyi mutlaka cildimizden arındırmak zorundayız . Bu sayede kullandığımız cilt ürünleri deriye daha iyi nüfus ederek daha verimli ve sağlıklı sonuçların ortaya çıkmasına neden olacaktır.

Peki cildimizi ölü derilerden arındırmak için neler yapmalıyız? Cevap çok basit . Düzenli olarak peeling yapmak . Cilt tipinize uygun bir peeling seçerek işleme başlayabilirsiniz . Peeling cilt bakımı konusunda çok önemlidir, ancak unutmayın, peelingi olması gerekenden fazla kullanmak cildi tahriş edebilir .

2- Cilt temizliğine dikkat edin

cilt temizliği
cilt temizliği

Şehir hayatındaki hava kirliliği, hava değişimi, güneş ışınları ve makyaj malzemeleri ciltte deformasyonlara sebep olabilir . Cildimizi bu etkenlerden korumak için düzenli olarak cilt temizliği yapmak gerekir . Ayrıca yastık kılıfı ve havlu gibi cilde sık sık temas eden eşyaları düzenli olarak değiştirmek, sivilce ve akneye engel olacaktır .

3- Cildinizin nemlendirin

cildinizi nemlendirin
cildinizi nemlendirin

Ciltte kuruluk, mevsim geçişlerinde en sık raslanan problemlerden biridir . Bu kuruluğu önlemek için düzenli olarak nemlendirici kullanmayı ihmal etmemeliyiz . Ayrıca cilt bakımı yaparken nemlendiriciyi göz altına düzenli olarak uygulamak, göz altı kırışıklıklarınıda önleyecektir .

4- Cildinizi rüzgardan ve aşırı güneşten koruyun

rüzgardan ve güneşten korunun
rüzgardan ve güneşten korunun

Ani hava değişimleri, rüzgar ve aşırı güneş teması ciltte büyük problemlere yol açabilir . Cildimizi rüzgardan koruyarak çatlaklara ve kuruluğa engel olurken, aşırı güneşe karşı cildi koruyucu kremleriyle korumak, cildin yorulmasını ve hastalanmasını engeller . O nedenle cildimizi uzun süreler boyunca güneş ışınlarına karşı koruyucusuz maruz bırakmamalıyız .

5- Dengeli beslen ve bol su iç

dengeli beslen
dengeli beslen

Bu madde insan vücuduna sadece cilt bakımı konusunda değil, her konuda yarar sağlar ve bizi sağlıklı bir hayata hazırlar. Bol bol su içmek cildimizdeki kuruluğu önlerken, nem oranınıda olumlu dengelenmesine yardımcı olur . Dengeli beslenme ise cildimizi diri ve taze tutarak, yaşlanma karşıtı bir önlem olur . O nedenle hayatımızın her döneminde mümkün olduğunca dengeli beslenme ve bol su içme konusunda duyarlı olmalıyız .

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: