Karantina çocuklara yaramıyor

Karantina çocuklara yaramıyor adlı yazımda sizlere bu sıkıntılı günleri, çocuklarımıza neden daha fazla zaman ayırmanız gerektiğini anlatmaya çalışacağım .

Bilindiği üzre oldukça sıkıntılı ve stresli günlerden geçiyoruz . Dünyayı etkisi altına alan korona virüsü hepimizi olumsuz etkilerken evlere kapanmamıza sebep oldu . Sağlığımız ve salgının daha fazla artmaması için olabildiğince evde kalmamız gerekmekte . Bu evde kalma sürecinde sıkıldığımız hatta bunaldığımız doğrudur .

Ama bizler şunu unutmayalım ki bu süreçte çalışmak zorunda olan insanlar bizlerin yerinde olmak için neler vermezdi, bunu bi düşünürsek bu sıkılma bunalma konusunu çok dert etmeyeceğinizi düşünüyorum .

Bu karantina koşullarında çocuklarımız ise kendilerini normal olarak tabletlere ve çeşitli teknolojik cihazlara hapsettiler . Gün boyu teknolojik aletlerde oyunlara ve videolara dalan çocuklarımız hem kişilik hemde piskolojik olarak oldukça olumsuz etkilenmektedirler .

Bizler bu salgın ve karantina sürecinde çocuklarımıza normalde olduğundan biraz daha fazla zaman ayırmayı ihmal etmemeliyiz .

Karantina çocuklara yaramıyor
Karantina çocuklara yaramıyor

Onlarla oyunlar oynayıp çeşitli etkinlikler yapabiliriz.

İnanın sizinle birşeyler yapmak çocuklarınızı çok daha fazla mutlu edecektir . Peki neler yapabiliriz .

Çocuklarımızla mutfağa girerek beraber birşeyler hazırlayabiliriz .Biz birşeyler hazırlarken onlara yapabilecekleri küçük görevler verebiliriz.

Onlarla eski oyunlar oynayın

Evet bizim çocukluğumuzda oynaığımız teknolojik olmayan ve çok çok keyifli olan oyunlarımızı onlara öğretip hep beraber keyif alırken biyandanda anıları yadedebiliriz .

Resim çizin

Evet masayı ve kağıtları hazırlayıp sulu boyaları çıkartın . Çocuklarınızla birlikte sizde çeşitli resimler yapın . Resim yapmak sizede çok keyifli gelecektir.

Karantina çocuklara yaramıyor
Karantina çocuklara yaramıyor

Kar topu savaşı

Büyük şehirlerde kar göremiyoruz ama kağıtlardan kar topu yapıp savaşmak mümkün . Toplarınızı hazırlayın ve biraz savaşın 🙂

Nostalji

Evet çocuklarınızı karşınıza alın ve biraz nostalji yapın . Sizin zamanının çocukluğunu onlara anlatın . Anılarınızı keyif aldığınız şeyleri onlarla paylaşın . Ve güzel çocukluk yıllarınızı onların da hayal etmesini sağlayın .

Bazı önerilerimiz böyleydi . Bu süreçde çocuklarımızı teknolojiye boğmayalım . Onları gerçek hayatla gerçek oyunlarla tanıştırıp birlikte keyif alalım . En önemlisi çok mümkün olmasa da eski zamanlarda ki çocukluğu olabildiğince onlara yaşatalım .

  • Karantinada çocuklarla yapılacak etkinlikler
  • Çocuklarla etkinlikler
  • Evde etkinlik
  • Evde oyun

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: