Mutfaktaki en kirli yerler

Evet bu yazımızda sizlere mutfaktaki en kirli yerler ‘i derledik ve size faydalı olabilecek bir yazı oluşturduk . Mutfak, gıdalarımızı bulundurduğumuz ve beslenmemizi sağladığımız bir ortam olduğu için, mutfak temizliğinin önemi oldukça hayatidir . Bazen çok temiz olduğunu düşündüğümüz bazense hiç aklımıza gelmeyen araç gereçler bu riskli gruba girmekte . Gelin hep beraber bunların neler olduğuna bir göz atalım.

1- Mutfak lavabosu

Mutfaktaki en kirli yerler
Mutfaktaki en kirli yerler

Mutfak lavabosu , mutfakta en çok kullandığımız demirbaş kısımlardan biri . Baktirelerin ıslak ve nemli yerlerde oluştuğunu ve barındığını hepimiz biliyoruz . Kullanım amacı itibariyle sürekli nemli olan lavabo, bakteri ve mikrop barındırmaya oldukça uygun .

Bununla başa çıkabilmemiz için lavaboyu sık sık detarjanla yıkarken mutlaka gideri temiz tutmalıyız . Biriken besin ve gıda artıkları bakteri oluşumunu hızlandırır .

2- Mutfak süngeri

Mutfaktaki en kirli yerler
Mutfaktaki en kirli yerler

Mutfakta en çok kullanılan ve hayat kurtaran ürünlerden birisi mutfak süngeridir . Kullandığımız süngerler nekadar temiz görünürlerse görünsünler içeriğinde çeşitli bakteriler barındırabilirler . Yapısı itibariyle içerisinde gıda artıkları biriktirmeye oldukça müsait bir üründür . Gıda artığı demek zamanla bakteri oluşumu demek . O süngeride ağzımıza sürdüğümüz çatala bıçağa sürmeyi ise artık siz düşünün .

Bu nedenle mutfak süngerini çok uzun süreler kullanmamalıyız ve kullandığımız süngeri iyi durulamalıyız . Yağlı ve gıda artıklı bırakmamalıyız . Sünger asla lavabo içinde kalmamalı.

Kullanımdan sonra mutlaka lavabo dışında ayrı bir bölmede tutulmalıdır .

3- Buzdolabı dondurucu bölmesi

buzdolabı bölmesi
buzdolabı bölmesi

Buzdolabının dondurucu bölmesini temizlemek çoğumuzun aklına pek gelmez . Ancak gerçekden birkaç ay da bir temizlenmesi gereken önemli bir yer . Nedeni ise , sık sık et ve benzeri ürünlerini sakladığımız bu bölümde et suyu ve benzer akıntılar olmakta . Ve zamanla zemin kirli bir hal almakta . Bu nedenle bir iki ayda bir mutlaka temizlemeyi unutmamalıyız .

4- Kesme tahtaları

kesme tahtası
kesme tahtası

Mutfakta en çok kullandığımız bir başka ürün ise kesme tahtası . Plastik ve ağaç’tan olan kesme tahtalarının , zamanla bıçak kesiklerinden dolayı üzerinde kesik kanallar oluşur .

Kullanım sonrası nekadar iyi temizlersek temizleyelim , üzerinde oluşan kesik kanallarda gıda birikimi olur ve bu durum da bakteri oluşumuna seben olur . O yüzden mümkünse eğer plastik ve ağaç tahtaların yerine cam ve mermer tahtalar önerilir .

5- Mutfak aspiratörü

aspiratör
aspiratör

Mutfak aspiratörü, kullanım sonucunda üzerinde yağ birikintisi tutar . Ocakta pişen yemeğin buharını dışarı atma görevi olan aspiratör, doğal olarak zamanla filtresinde yağ kalıntıları biriktirir . Bu yapışkan yüzeyde tozla birleştiği zaman oldukça sağlıksız bir yüzeye dönüşür . Davlumbaz filtresini bu nedenle sık sık temizlememiz gerektiğini unutmamalıyız .

6-Bulaşık makinası filtresi

Mutfaktaki en kirli yerler
Mutfaktaki en kirli yerler

Bulaşık makinası zamanla filtresinde oldukça fazla gıda artığı biriktirir . Bulaşıkların iri kalıntılarının gitmesine izin vermeyen bu filtre zaman içinde bakteri yuvasına döner . Kirli bir filtre hem sağlığa zarar verir hemde bulaşıkların yeterince temiz çıkmasını engeller . Bu yüzden bulaşık filtresini sık sık temizlemekte ve arada bir makinayı boş vaziyette çalıştırmakta fayda var .

7- Mutfak robotları

mutfak robotu
mutfak robotu

Mutfak robotlarını mutfakta oldukça fazla kullanırız . Bu robotları yapısı itibariyle tamamen temizlemek oldukça zordur . Temizliği iyi yapılmamış bir robot ise artıklarla beraber zamanla bakteri oluşturmya başlar . Bu nedenle kullanım sonrası robotların temizliğini çok iyi sağlamış olmamız gerekmektedir .

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: