Panik atak nedir ? Belirtileri nelerdir ?

Panik atak nedir ?

Panik atak nedir ? Belirtileri nelerdir ?
Panik atak nedir ? Belirtileri nelerdir ?

Panik atak nedir, belirtileri nelerdir, günümüzde gerçekten merak edilen önemli konulardan biri . Panik atak ,günümüzde birçok insanın yaşadığı önemli problemlerden biridir . Hastalarda genellikle sıkıntılı ve stresli anlarda ortaya çıkarak 10 ile 30 dakika arasında sürebilir . Daha sonra kendiliğinden kaybolur . Bu süreçte kalbi çok fazla zorlayabilir, hatta çoğu hastalarda kalp krizi geçiriyormuş hissi uyandırabilir .

Bu nokta da hastaların düzenli bir hayat yaşaması , sağlıklı beslenmesi , uyku kalitesine dikkat etmesi ve stresten olabildiğince uzakta durması oldukça büyük önem arz etmekte .

Belirtileri nelerdir ? ( Panik atak nedir ? Belirtileri nelerdir ? )

Panik atak nedir Belirtileri nelerdir
Panik atak nedir Belirtileri nelerdir

-Göğüste ağrı ve sıkışma

-Baş dönme ve bayılma hissi

-Terleme

-Kalpte çarpıntı hissi

-Nefessiz kalma hissi

-Bulantı, karın ağrısı

-Ölüm korkusu

-Vücutta uyuşma ve karıncalanma

-Kontrolü kaybetme ve delirme korkusu

-Toplum içinde kendini veya çevrendekini farklı hissetme

-Üşüme , ürperme yada ateş basması

Panik atak hastalarında bu belirtilerin bazıları mutlaka görülür .

Stresli ve üzüntülü durumlarda irili ufaklı olarak hastaya sıkıntı yaşatacak şekilde orataya çıkar ve bedeni yorar . Bu hastalığı yaşayan kişilerin stresten ve üzüntüden mümkün olduğunca uzak durması gerekmektedir . Bu hastalar ansızın günün her anı atak geçirebilir hatta stressiz olduğu anlar da bile atakla karşılaşabilir .

Hastalığın ortaya çıkma nedenlerinden bazıları geçmişte yaşanılan belli başlı travmalardan kaynaklanabilir . Kişinin zamanın da yaşadığı boğulma, nefessiz kalma, boğaza cisim takılması, kapalı alanda kalma gibi durumlar, bu travmalardan bazılarıdır .

Tedavisi nelerdir ?

Tıbbi bir tedavisi yoktur . Bazı ilaçlar önerilerek kulanılması sağlanabilir ancak bu nihai çözüm değildir . Asıl önemli olan husus, hastanın bu problemi en aza indirebilmesi için uyku düzenine dikkat etmesi , alkol sigara ve kafeinden uzak durması, beslenmesine dikkat edip mümkün oldukça stresten uzak durması gerekir . Stres en önemli prblemdir !Gevşeme egzersizleri, meditasyon ve solunum egzersizleri tavsiye edilir .

Eğer panik atak hastasıysanız korkmayın !!!

-Bayılmazsınız

-Kalp krizi geçirmezsiniz

-Delirmezsiniz

-Ölmezsiniz

Bu yaşadıklarınız sadece size zihninizin oynadığı kötü bir oyundur . Bunun farkında olarak, mümkün olabildiğince sakin kalmaya çalışın.

Mutlu olun , huzurlu olun ve sağlıcakla kalın . . .

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: